Powered by Smartsupp
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O firmie

Kim jesteśmy

GreKa Sp. z o.o. to firma rodzinna z polskim kapitałem. Jesteśmy producentem elementów wentylacyjnych o przekrojach okrągłych i prostokątnych. Na zlecenia Klientów wykonujemy instalacje kanałowe o nietypowych rozwiązaniach technicznych dla każdego rodzaju budynków w Polsce jak i za granicą.

Będąc partnerem biznesowym czołowych producentów urządzeń wentylacyjno – klimatyzacyjnych obsługujemy inwestycje budowlane w zakresie instalacji HVACR kompleksowo.

Historia firmy

Handel

Firmę w 1993r. utworzyło małżeństwo Barbara i Grzegorz Kałka. Początkowo sam handel towarami wentylacyjnymi zapoczątkowała Barbara Kałka, z wykształcenia inżynier mechanik, z doświadczenia technolog-konstruktor form wtryskowych. Na tamte czasy, rynek był bardzo trudny – branża wentylacyjno – klimatyzacyjna kojarzyła się w dużej mierze z produktem luksusowym, niedostępnym cenowo, wręcz zbędnym dla podstawowej egzystencji. GreKa była jedną z pierwszych firm w branży, które przecierały szlaki handlowe, podejmowały się wprowadzenia na rynek wyrobów, przyczyniały się do edukacji lokalnej klienteli, osób związanych z budowlanką, kadry pracowniczej. Na efekty w prowadzeniu działalności trzeba było cierpliwie czekać.

Realizacja budów

Po roku do firmy dołączył mąż Grzegorz Kałka, z wykształcenia inżynier mechanik, z doświadczenia Dyrektor Handlowy w branży tworzyw i metali. Dzięki umiejętnościom technicznym oferował Klientom produkt w pakiecie z usługą montażu. Na zlecenia nie trzeba było długo czekać, a realizacją zajmował się początkowo sam. Realizował obiekty szpitali, banków itp. Grupa wyuczonych monterów i osób kosztorysujących powiększała się z roku na rok. Tym samym dział Realizacji Budów stał się drugim filarem firmy.

Produkcja

Realizowane inwestycje i zapotrzebowanie materiałowe z nich wynikające wpłynęły na decyzję założycieli o podjęciu próby produkcji elementów biernych takich jak kanały i kształtki. Początkowo dzięki produkcji ręcznej wykwalifikowanych pracowników powstawały produkty na własne potrzeby firmy – pod potrzeby działu Realizacji Budów. Z czasem produktem dobrym jakościowo, dostępnym od ręki i atrakcyjnym cenowo zainteresowali się również inni instalatorzy. Dział Handlowy rozszerzył tym samym swoją ofertę handlową. Dzięki temu firma rozwijała się z roku na rok wyposażając się w maszyny, programy komputerowe, zaplecze technologiczne. Od 2010r. produkcja realizowana jest na profesjonalnym parku technologicznym liczącym ponad 2000 m2 wraz z zapleczem magazynowym i silnym wsparciem technicznym.

Export

Od 2013r. firma realizuje sprzedaż i wykonawstwo na terenie państw europejskich takich jak: Niemcy, Szwecja, Francja, Holandia, Irlandia, Finlandia.

Greka Historia

Sukcesja pokoleniowa

Firma jest naszym trzecim dzieckiem. Obie córki wzrastały w obecności tematów związanych z GreKą, a jedna z nich nieświadomie uczestniczyła w procesie sukcesji firmy od najmłodszych lat.

Barbara Kałka

Anna Kałka – Grycza, młodsza córka założycieli, w trakcie nauki szkolnej i licealnej odbywała niejednokrotnie letnie praktyki w administracji, poznając lepiej Pracowników Firmy i obserwując poczynania swoich Rodziców. Wybór dotyczący wykształcenia wyższego padł na studia ekonomiczne, po których podjęła pracę w dużej polskiej firmie motoryzacyjnej w dziale HR. Decyzja o przejściu w 2010r. do firmy rodziców nie była planowana.

Razem z córką w życie firmy zaangażował się również mąż Maciej Grycza, magister inżynier, który we wcześniejszych firmach był odpowiedzialny za utrzymanie ciągłości produkcji. GreKę zasilił w dziale sprzedaży, budując od nowa działkę eksportową własnych produktów. Na efekty Jego pracy nie trzeba było długo czekać.

W 2014r. spółka podjęła uchwałę, nad przyjęciem do Zarządu Anny Kałka – Grycza w funkcji Członka Zarządu. Funkcję Prokurenta objęła starsza córka Katarzyna Kałka, z zawodu lekarz, nie związana z działalnością firmy. Tymi zmianami, rodzina właścicielska rozpoczęła fazę sukcesji pokoleniowej firmy. Pierwszy etap związany jest z przekazaniem wiedzy. Na kolejny okres planowany jest etap przekazania władzy. Rodzina właścicielska w ramach pogłębiana tematyki związanej z charakterem firm rodzinnych i przekazaniem w niej sterów, dołączyła do środowiska Firm Rodzinnych. Anna Kałka – Grycza wraz z sukcesorką bydgoskiej firmy rodzinnej Darpol założyły w listopadzie 2014r. oddział Instytutu Biznesu Rodzinnego w regionie Kujawsko – Pomorskim (LINK), który jednoczy regionalne środowisko firm rodzinnych proponując przy tym profesjonalne doradztwo zewnętrznych specjalistów.

pixel